Ütközések
Alyssa 2006.10.29. 16:07
(2004)
Ütközések
Szereplők:
Rick (Brendan Fraser) a Los Angeles-i fehér demokrata párti táblabíró. Ő és a felesége ülnek a kocsiban, amit Anthony és Peter elrabolnak; Rick ettől kezdve azzal próbálja megmenteni politikai karrierjét, hogy a szavazóit igyekszik meggyőzni faji kérdésekben mutatott érzékenységéről.
Jean (Sandra Bullock), Rick fehér felesége, akinek rasszista előítéleteit felerősíti a gépkocsirablás. A film végére, egy háztartási baleset után rá kell jönnie, hogy az általa ismert legkedvesebb és a legsegítőkészebb személy nem más mint Maria, a spanyol-amerikai házvezetőnője.
Anthony (Chris "Ludacris" Bridges) egy kicsinyes, fekete bőrű csaló, aki lopott kocsikat ad el. Úgy gondolja, hogy a társadalom igazságtalan a feketékkel szemben. A filmben egy ponton azzal próbálja igazolja tetteit, hogy azt állítja, sohasem ártana egy másik feketének. Ő és Peter tévedésből megpróbálják elrabolni egy fekete, Cameron autóját. Amikor Cameron megtámadja Anthonyt a rablás során, Anthony le akarja lövetni őt Peterrel.
Peter (Larenz Tate), Anthony fekete bőrű bűntársa, aki gúnyolódik Anthony paranoiáján. Petert egy fehér zsaru öli meg, aki a sikertelen rablás után pár órával fölszedi őt a völgyben. A zsaru tévedésből lövi le, azt hiszi hogy Peter a fegyveréért nyúl, miközben ő csak azért nyúlt a zsebébe, hogy megmutassa neki Szent Kristóf szobrát, amit magánál hord.
Graham (Don Cheadle), Péter bátyja, a Los Angeles-i rendőrség nyomozója. Nem tartja a kapcsolatot a kispénzű családdal. Megígéri anyjának, hogy megtalálja öccsét, de már egy másik ügyön kell dolgoznia, amelyben egy fehér rasszista zsaru lelőtt egy másik (talán korrupt) fekete zsarut. Flanagan felajánlja neki, hogy segít neki előrejutni a szamárlétrán és kitörli öccsét a rendőrségi nyilvántartásból, ha egy vitatott bizonyítékot figyelmben kívül hagy. Grahamet, akit először sért az ajánlat, meggyőzi a Flanagannel folytatott beszélgetés a pozitív diszkriminációról. A végén nehéz döntést hozva, kihagyja az információt, így talán egy ártatlan embert juttatva rácsok mögé, bár a kérdéses személyt épphogycsak felmentették két előző faji hátterű lövöldözés vádja alól. A sors iróniája, hogy Graham visszatartja a bizonyítékot a bátyja megmentése érdekében, aki később erőszakos halállal hal meg.
Flanagan (William Fichtner), Rick segédje, aki rábeszéli Grahamet a korrupt alku elfogadására, a pozitív diszkrimináció előnyeit fejtegetve. Az alku részeként Flanagan karrierjét egyengeti, és ejtik az öccse elleni vádakat. Bár az üzlet piszkos, Flanagan a filmben egy apró, de igen fontos szerepet játszik a pozitív diszkriminációról való beszédével, és erkölcsi magaslatról próbálja megindokolni tetteit. A végén Grahamre bízza a döntést, mondván „te vagy a legközelebb ehhez az egészhez, te mondd meg, mit kell tenni!”, azt sugallva, hogy a rendszerszinten egyenrangú társadalomban jelen lévő érdemi egyenlőtlenségek jogalapul szolgálhatnak a tetteikhez.
Ria (Jennifer Esposito) egy latin-amerikai nyomozónő, Graham barátnője.
Ryan tiszt (Matt Dillon) egy fehér rendőr aki a fekete bőrű Christine-t molesztálja egy forgalmi ellenőrzés során. Partnere, Hanson tiszt ekkor ismeri fel rasszizmusra való hajlamát. Ryan megpróbál apján segíteni, akinek talán prosztatarákja van, de húgyúti fertőzésnek diagnosztizálja az orvos. Ryan sértő megjegyzéseket tesz egy fekete biztosítási ügynökre, de megmenti Christine életét, akit előzőleg szexuálisan zaklatott. Faji előítéletei abból fakadnak, hogy apja felépített egy céget ami főleg feketéket foglalkoztatott és egyenlő bérezésben részesítette őket, de a rövidlátó pozitív diszkriminációs intézkedések miatt főleg azokkal a cégekkel kötöttek szerződéseket, ahol a feketék vagy más kisebbség volt a tulajdonos. Az apja elveszítette a feleségét, az állását és a cégét, ezért érez Ryan megvetést a fekete amerikaiakkal szemben.
Cameron (Terrence Howard) egy fekete televíziós rendező, aki kétségbeesik és megzavarodik, miután Ryan rendőrtiszt molesztálja a feleségét és egyben személyiségének integritását. Egy fellobbanása során szembeszáll Anthonyval és Peterrel, akik a kocsiját próbálják ellopni, elveszi Anthony fegyverét, és éles szóváltásba keveredik felfegyverzett fehér bőrű rendőrtisztekkel, nem tartva attól, hogy kiesik a fehéreknek alárendelt fekete szerepéből, sőt, láthatólag az életét sem félti. Abban a pillanatban, amikor már úgy tűnik, hogy agyon fogják lőni, Hanson tiszt megmenti az életét.
Christine (Thandie Newton), Cameron felesége. Ryan molesztálja, miután félreállítja a kocsit, amiben ő és Cameron ülnek. Dühös lesz férjére, mert az nem tesz semmit a zaklatás során. Másnap egy baleset során beszorul egy felborult kocsiba, és ugyanaz a rendőr menti meg az életét, aki korábban molesztálta.
Hanson tiszt (Ryan Phillippe) Ryan tiszt partnere, akit felháborít társa rasszizmusa, és a város tehetetlensége. Megpróbál másik partner után nézni, miután látja hogy Ryan zaklatja Christine-t, és végül egyedül kezd járőrözni. Hanson megmenti Cameront, amikor az összeütközésbe kerül a rendőrséggel, ugyanakkor lelövi Petert, akit felvett a kocsijába, amikor az zsebébe nyúl Szent Kristóf-szobráért. Ez a reakciója valószínűleg Cameronnal való korábbi találkozásából is fakad.
Daniel (Michael Peña) egy mexikói-amerikai lakatos, akit Jean és mások hátrányosan megkülönböztetnek, mert szerintük úgy néz ki mint egy bűnbandatag (borotvált fej, tetoválások), pedig valójában odaadó családapa. Biztonságos környezetet keres kislányának, akinek belőttek az ablakán az előző otthonukban. Ezért egy nyugodtabb környékre költöznek és magániskolába iratja a lányát. Őt és lányát meglövi Farhad, de nem esik bántódásuk, mivel a fegyverben vaktöltények vannak.
Farhad (Shaun Toub) egy biztonságáért aggódó perzsa bolttulajdonos. A rasszista zaklatástól frusztrált Farhad életét megnehezítik angol nyelvtudásbéli hiányosságai. Danielt hibáztatja, amiért faji indíttatásból behatolnak a boltjába és szétverik azt, ezért elmegy Daniel otthonába és le akarja lőni őt. Daniel lánya „különleges” mellényt visel, amiről apja azt mondta neki, hogy áthatolhatatlan és megvédi őt a golyóktól. Odafut, hogy megvédje apját. Farhad Danielre céloz, de véletlenül a lányát lövi le. Azonban, bár Farhed és Daniel nem tudnak erről, a fegyverben vaktöltény volt. Nagy megkönnyebbülés mindkettőjüknek, hogy a lány nem sérült meg; Farhad úgy gondolja, egy angyal avatkozott közbe, ezért felhagy a Daniel elleni támadásával.
Dorri (Bahar Soomekh), Farhad lánya, aki apjánál jobban alkalmazkodott az amerikai kultúrához. Ő választja ki a zálogházból a vaktöltényeket (a valódi lőszer helyett) apja fegyverébe. Szintén ő az orvos a hullaházban, aki elkíséri Grahamet és édesanyját Peter testének azonosítására.
Tartalom: Egy brentwoodi háziasszony és férje, az államügyész; egy perzsa boltos; két rendőrnyomozó; egy színesbőrű filmrendező és felesége; egy mexikói lakatos; két autótolvaj; egy kezdő zsaru és egy középkorú koreai házaspár. Mind Los Angelesben élnek, és az elkövetkező 36 óra során sorsuk összefonódik. A film bemutatja a faji megkülönböztetést a 9/11 utáni események után. A szereplők ütköznek egymással, autóval, konfliktusban, rablás útján. Az összes cselekményszálon megjelenik az erőszak. Mindenki különféleképpen reagál a terrorra és a fenyegetettségre. Ki dühvel, ki félelemmel, ki óvatosan és néhányan védekezően és támadva is.
Díjak és jelölések:
- Oscar-díj (2006) - Legjobb film, Legjobb eredeti forgatókönyv: Paul Haggis, Robert Moresco és Legjobb vágás: Hughes Winborne
- Oscar-díj jelölés - Legjobb férfi mellékszereplő: Matt Dillon, legjobb rendező: Paul Haggis és legjobb dal: Kathleen York és Michael Becker ("In the Deep")
- Golden Globe-díj (2006) - Legjobb férfi mellékszereplő jelölés: Matt Dillon
- Golden Globe díj (2006) - Legjobb forgatókönyv jelölés: Paul Haggis, Robert Moresco
Érdekességek:
A filmben 99 alkalommal mondták ki a „fuck” szót.

|